OŠETŘENÍ KOŘENOVÝCH KANÁLKŮ
Cílem je rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit kořenové kanálky poškozeného zubu a ten následně zrekonstruovat. Pokud je diagnostikován zánět kostěného lůžka je vhodné jej rovněž vyléčit.
Endononcie se provádí dvěma způsoby – ručními kovovými nástroji (hradí pojišťovna) nebo pomocí rotačních titanových přístrojů. Délku kořenového kanálku zjistíme pomocí RTG snímků, nebo elektronicky tzv. apexlokátorem. Rozdíl mezi oběma metodami je podstatný.
U první metody se kvalitního ošetření v podstatě nedá dosáhnout. Důvodů je několik. Špatná prostupnost kořenových kanálků zvláště zahnutých, kdy stomatologickýnástroj nemá potřebnou ohebnost a průnik do hloubky ani schopnost rozšířit kořenový kanálek na potřebnou šířku. K plnění je použit jeden čep zalitý do pojiva, který se do kořenového čepu vhání rotačním nástrojem.To bohužel nezaručí homogennost a těsnost výplně. Daleko častější jsou pak komplikace.
V 21. století by toto ošetření už nemělo být vůbec prováděno. Také měření RTG, které je součástí této metody není přesné.
Ošetření s plněním kořenového kanálku metodou laterální kondenzace rozehřátou gutaperčou a s měřením délky kořenových kanálků pomocí APEXLOKÁTORU je přesné a zajišťuje stálost výplně. Provádí se přístrojem RECIPROC, plnění je zajištěno přístrojem BEE- FILL.
